Domnik.net : Kotisivut ja blogit : AIHEITA :

Blogi nro 18810

Kirjoittanut: Niko Lipsanen 30.1.2008 klo 5.14

Aiheet: , , ,

Google liitti blogin indeksiinsä pikavauhtia. Nyt on sitten Blogilistan vuoro. Jos olet kirjautuneena Blogilista.fi-palveluun, voi tilata tämän blogin oheisesta linkistä:

Lisää Aiheita-blogi suosikkeihisi!

Paljon on blogeja tullut sen jälkeen, kun aloitin bloggaamisen toukokuussa 2004. Ensimmäinen blogini, Oikealla asialla, sai Blogilistalla numeron 939. Noin vuotta myöhemmin perustettu Lipsanen & Ruso oli järjestyksessä jo 2984. Ja nyt sitten liikutaan jo lähes 19 tuhannessa.

Blogilistan etusivulla blogeja sanotaan olevan reilut 13 tuhatta, joten moni on ehtinyt lopettaa. Ja moni listalla roikkuvistakin on jo ikiunessa (kuten esim. tuo Oikealla asialla, jonka varmaan voisi heittää sieltä jo pois; sillä on tosin vielä hämmästyttävät 19 tilaajaa).

Google löysi blogiin tosiaankin hämmästyttävän nopeasti, lähes heti Datamapin katkoksen päätyttyä. Huomasin jopa, että Lipsanen & Rusoon kirjoittamassani katkoilmoitusmerkinnässä on Googlen indeksissä kirjoitusvirhe, joka ei varmasti ehtinyt olla sivuilla paria minuuttia pidempää.

Olisi ehkä ollut fiksua odottaa blogilistalistautumisen kanssa vielä vähän aikaa. Googlella on paljon datakeskuksia, eivätkä blogini välttämättä ole vielä kaikkiin niistä ehtinyt mukaan. Mutta olin malttamaton.

Lisää samantapaisia kirjoituksia tästä blogista:

Uusimmat kirjoitukset

Yleisimmät aiheet | kaikki »

 

Tämä kirjoitus on julkaistu Aiheita-blogissa, jota kirjoittaa Niko Lipsanen.

Kirjoituksen kommentointi on sallittua ja suorastaan toivottavaa. Eikä haittaa, vaikka jutun julkaisusta olisi jo aikaa; myös vanhempiin kirjoituksiin voi rohkeasti lisätä omat kannanottonsa.

RSS feed Kommentit RSS 2.0 -virtana

Tämän kirjoituksen paluuviiteosoite (lisätietoa paluuviitteistä):
http://aiheet.domnik.net/ai-2008/01/blogi-nro-18810/trackback

Keskustelu

Yksi kommentti tai paluuviite kirjoitukseen “Blogi nro 18810”

  1. Niko Lipsanen 30.1.2008 klo 5.17:

    Minulla on hämärä muistikuva, että Oikealla asialla -blogiani olisi vielä pari vuotta sitten tilannut enää kymmenen henkeä. Kuinka on mahdollista, että ikiunta nukkuva blogi, jossa asia vielä varsin suoraan sanotaan, on saanut lisää tilaajia?

Kirjoita kommentti

 

Kommenttien linkkeihin ei lisätä nofollow-määrettä. Mainosmaiset linkit tai kommentit voidaan kuitenkin poistaa, ja kommenttispämmiin ylipäänsä suhtaudutaan hyvin nuivasti.

Domnik.net   Blogin etusivu   Blogi-info & linkit   Arkisto   RSS-syötteet:  merkinnät & kommentit

Blogi käyttää WordPress-alustaa   Stats   Katso myös:   Kuva-Aiheita   Sivukartta   Tietosuojakäytäntö