Domnik.net : Sivukartta : Kotisivut ja blogit : AIHEITA :

Aku Ankan ääniä kalastelemassa

Kirjoittanut: Niko Lipsanen 25.10.2008 klo 1.48

Aiheet: , , , ,

Kylttikulkue Aleksilla

Kun sitten sain ehdokkaani lopulta päätettyä, niin onhan sitä tullut jalkatyötäkin tehtyä. Tämän viikon alkuillat ovat menneet pääasiassa Aleksanterinkadulla ja muualla keskustassa vaalimainoksia ja karamellejä jaellen. Ihmiset jaksavat suhtautua vaalitouhuun vielä yllättävän kärsivällisesti, vaikka perjantaina alkoi joillakin olla jo vaaliväsymyksen merkkejä. Mutta ei tätä enää kovin monta päivää ole jäljellä.

Huominen pitää vielä pinnistää. Sadekin näyttää onneksi menevän aamuun mennessä ohi. Sateessa kampanjoimisesta voisi tosin saada sympatiapisteitä, mutta parempi näin. Vilustua ei saa, koska sunnuntaina pitää olla vaalilautakunnassa.

Tänä syksynä on ollut kunnallisvaaleiksi poikkeuksellisen hyvä kampanjointisää, mitä nyt tuuli on vähän heilutellut mainoskylttejä. Kylttien kantaminen on tuonut monille mieleen vanhat Aku Ankka -sarjakuvat. Ehkäpä Ankkalinna-meiningillä saadaan kalastettua osa Aku Ankan äänisaalista? Minkähänlainen kampanja pitäisi tehdä, jos haluaisi iskeä kirkkoveneen äänisaaliseen?

Äänestyspaikat ovat auki sunnuntaina klo 9–20. Oman äänestyspaikkansa osoitteen ja sijainnin kartalla voi tarkistaa Väestörekisterikeskuksen äänestyspaikkapalvelusta.

Valokuvan kyltinkantajista otin torstaina 23.10.2008.

Lisää samantapaisia kirjoituksia tästä blogista:

Uusimmat kirjoitukset

Yleisimmät aiheet | kaikki »

 

Tämä kirjoitus on julkaistu Aiheita-blogissa, jota kirjoittaa Niko Lipsanen.

Kirjoituksen kommentointi on sallittua ja suorastaan toivottavaa. Eikä haittaa, vaikka jutun julkaisusta olisi jo aikaa; myös vanhempiin kirjoituksiin voi rohkeasti lisätä omat kannanottonsa.

RSS feed Kommentit RSS 2.0 -virtana

Tämän kirjoituksen paluuviiteosoite (lisätietoa paluuviitteistä):
http://aiheet.domnik.net/ai-2008/10/aku-ankka-kunnallisvaalit/trackback

Kirjoita kommentti

Domnik.net   Etusivu   Blogi-info & linkit   Arkisto   RSS-syötteet:  merkinnät & kommentit

In English   En français   Tämä blogi pyörii WordPress-alustalla   Stats