Kirjoittanut: Niko Lipsanen 24.10.2008 klo 15.40
Vuosaaren satama otetaan käyttöön reilun kuukauden kuluttua. Samalla loppuu konttisatamatoiminta Jätkäsaaresta ja Sompasaaresta. Länsisatamaan jäävät edelleen Tallinnan lautat ja vierailevien risteilyalusten laiturit.
Saimme kaupunginosayhdistyksen porukalla tilaisuuden käydä ajelulla Jätkäsaaren satama-alueella. Katselimme laitureita ja kummastelimme sitä, että kun valmiita suurten laivojen laitureita olemassaolevan sataman puolelta aiotaan purkaa, niin viereisen Hernesaaren kärkeen aiotaan suurella rahalla rakentaa ja ruopata risteilijäaluksia varten uusi. Eikö olisi järkevämpää käyttää näitä, jotka on jo rakennettu?
Ohessa on kuvia Jätkäsaari-vierailultamme. Kuviin on lyhyet kuvatekstit, jotka näkyvät viemällä hiiren kursori pikkukuvien päälle.











Kirjoita kommentti