Blogi paikoista, tavaroista, uskomisista, syömisistä, webistä ja muustakin
Hyvän pussiteen salaisuus on tarpeeksi iso muki
3.4.2012 klo 7.03 | Niko Lipsanen
Teepusseista tehty tee ei yleensä ole kovin hyvää. Se ei silti tarkoita sitä, että pussiteen pitäisi aina ja väistämättä olla pahaa.
Matkalla hyvään pussiteehen on joukko ongelmia, jotka on jotenkin ratkaistava. Ensimmäinen niistä on se, että pussiteelaadut eivät yleensä ole kovin hyviä. Tässä suhteessa asia on kuitenkin paranemaan päin. Teknisestihän ei ole mitään estettä sille, etteikö teepussiin voisi pakata kunnollistakin teetä.
Toinen joskus mainittu ongelma on se, että teepussissa teen lehdet eivät pääse liikkumaan vaan ovat tiukasti toisiaan vasten. Tätä ongelmaa ratkaisemaan on kehitetty ne uudet pyramidin malliset pussit, joita nykyään näkee käytettävän joissakin vähän kalliimmissa pussiteelaaduissa. Tarkoitus on, että lehdet pääsevät haudutettaessa vähän liikkumaan (ks. esim. Viisi Tähteä 28.9.09).
En ole aivan varma, kuinka merkittävä ongelma tuo on kuin parhaimpien teelaatujen kohdalla. En ole huomannut ainakaan säännönmukaisesti sellaista eroa, että pyramiditeet olisivat perinteisempiin pusseihin pakattuja teetä parempia.
Suurin, ja onneksi suhteellisen helposti ratkaistava, ongelma, omasta mielestäni on se, että teepussissa on aivan liian paljon teetä normaaliin kupilliseen vettä. Pahimmillaan pussitee tarjoillaan kahvikupeista tai parin desin kertakäyttömukeista. Sellaisessa teestä tulee lähestulkoon varmasti kitkerää.
Onneksi vesimäärää voi aina lisätä. Helppo ratkaisu on hankkia itselleen tarpeeksi iso kuppi. Mari (joka siis on vaimoni) kyllästyi kuuntelemaan valitustani pienistä teekupeista ja osti minulle niin ison, että varmasti riittää. Muki näkyy oheisessa kuvassa, ja on 0,9 litran tilavuudellaan itse asiassa jo vähän turhankin iso.
Kuppi on kuitenkin helppo jättää vähän vajaaksi. Paljon vaikeampaa olisi yrittää saada liian pieneen kuppiin enemmän vettä kuin siihen mahtuu.
Tuossa kupissa saa kuitenkin vaikka kuinka pieneksi rikotusta lituskaiseen teepussiin pakatusta bulkkiassamceylonteestä perushyvää juotavaa, joka yleensä kelpaa oikein hyvin, jos ei syystä tai toisesta viitsi koko pannullista keittää.
Omien empiiristen tutkimusteni perusteella olen päätynyt siihen, että tavallisessa teepussissa on teetä noin 0,6 litran kupillista varten. Vaihteluväli on puolesta litrasta kolmeen varttiin. Siitä jos mennään alle, niin teestä tulee kitkerää. Jos taas mennään yli, niin sitten lopputuotos alkaa olla jo turhan laihaa.
Jos käytettävissä ei ole isoa mukia, niin tietysti pussiteenkin voi hauduttaa pannussa. Parista teepussillisesta tulee kätevästi pannullinen teetä. Tosin jos pannussa alkaa hauduttamaan, niin vaiva ei ole enää kovin paljon isompi, jos käyttää kunnollista irtoteetä (ainakaan, jos käytössä on haudutuspallo tai -ritilä tai kertakäyttöinen haudustuspussi).
Jos tarjolla ei ole kuin parin desin kahvikuppeja, niin sitten asian voi ratkaista ottamalla kuumaa vettä useamman kupillisen. Tarpeeksi röyhkeä jos on, niin kerää kaksi tai kolme kuppia ihan vain itselleen. Sosiaalisempi ratkaisu on jakaa teepussillinen kaverin tai kahden kanssa.
Useampaa kupillista samasta teepussista hauduttaessa on kuitenkin muistettava, että kuppeja ei voi tehdä yksinkertaisesti peräjälkeen. Jotta kaikki saavat hyvää teetä, on pussia siirrettävä kupista toiseen koko haudutuksen ajan.
Kuvassa on iso ja värikäs teemukini, jossa on valmistumassa annos Nordqvistin maustettua mustaa Karibian aurinko -pussiteetä. Tulikin sitten jo neljäs perättäinen artikkeli tässä blogissa, johon olen tavalla tai toisella saanut ujutettua Karibian mukaan.
Tähän artikkeliin on jätetty 5 kommenttia ja/tai paluuviitettä.
Uusimmat artikkelit
Keskeisimmät aihepiirit
- Kulttuurit - savolais- ja karibialaisjuttuja, kieliasiaa ym.
- Kulutus - tavaroita, syömisiä ja ostotottumuksia
- Kuulumiset - blogin henkilökohtaista-osasto
- Matkat - matkajuttuja ja reissuvalokuvia
- Paikat - sijainnilliset merkitystihentymät
- Uskonto - kristinuskosta, ateisteista, joskus islamistakin
- Web - blogit, WordPress ja muuta nettijuttua
- Yhteiskunta - politiikasta ja maailman toimimisesta
- Ympäristö - valintoja ja ympäristöpähkäilyä
Lari 3.4.2012 klo 10.05:
Kuvassa varmaankin 0,9 litran eikä 0,9 desin teemuki?
Niko Lipsanen 3.4.2012 klo 16.33:
Näinpä tosiaan on asianlaita. Korjasin oikean mittayksikön tekstiin.
Olli Ollinpoika 6.4.2012 klo 16.03:
Hieno muki. Mistä tuollaisen voi ostaa?
Niko Lipsanen 6.4.2012 klo 16.28:
Mari kertoo, että niitä oli ainakin joulun alla ollut myynnissä Indiskassa.