Blogi paikoista, tavaroista, uskomisista, syömisistä, webistä ja muustakin
Valokuvia Kalixin ja Keminmaan kirkoista
9.10.2013 klo 8.53 | Niko Lipsanen
Ruotsin ja Suomen pohjoisimmat kivikirkot sijaitsevat Kalixissa ja Keminmaassa. Molemmat paikkakunnat ovat Perämeren rannalla, noin 60 kilometrin päässä toisistaan.
Kalixin, tai siis suomeksi Kainuun tai Alikainuun, kirkko on näistä kahdesta vanhempi. Sen rakentaminen lienee aloitettu jo 1400-luvun alkupuoliskolla. Käyttöön se vihittiin vuonna 1472. Keminmaan keskiaikainen kirkko on 1500-luvulta.
Vierailin molemmissa kirkoissa siskoni kanssa, kun palasimme Lapista etelään elokuun lopulla. Sää suosi meitä, ja pääsimme katsomaan molemmat kirkot kauniissa auringonpaisteessa. Kumpikaan kirkoista ei ollut varsinaisesti auki, mutta Kalixin kirkkoon pääsimme siivoajien siivellä. Keminmaan kirkon sisätiloja pääsimme katsomaan vain ikkunasta kurkkien.
Kalixin kirkko on rakennettu Kalix-joen suistoon, joskin suisto on sittemmin maankohoamisen myötä karannut vähän etäämmälle. Joki on kuitenkin edelleen kirkon vieressä. Joen ja sen rannalla sijaitsevan Kalixin kaupungin nimellä on kristilliset juuret: latinan calix tarkoittaa kalkkia eli ehtoollismaljaa. Malja on kuvattu myös Kalixin kunnan vaakunassa.
Kalixin kirkko oli puunattu ruotsalaisten pikkusievään tapaan niin perusteellisesti, että ei sitä oikein keskiaikaiseksi edes ole tunnistaa. Ajan patina uupuu. Erääseen oveen kirjoitettu vuosiluku 1926 sai meidät epäilemään kirkon ikää, mutta kyllä se keskiaikainen kaikesta huolimatta on.
Kalixin eli Alikainuun kirkko sisältä
Sisältä kirkko oli oikein komea. Erityisesti korea saarnatuoli kiinnitti huomion. Pyhä Yrjö oli laitettu lasikaappiin uloskäynnin viereen.
Kalixin kirkon kellotorni: Psalmi 100
Kirkon pihalla seisova hieno kellotorni oli koristeltu enkelien kuvin ja raamatunlausein. Vähän tosin jäi ihmetyttämään Psalmin 100 lainaus, jossa sanottiin olevan jakeiden 3 ja 4. Kun sekä suomen- että ruotsinkielistä Raamattua tutkiskelin, niin minusta siinä kyllä ovat jakeet 4 ja 5. Ei kai niiden numerointia aikojen saatossa muutettukaan ole?
Kalixista ajoimme Keminmaalle. Matka ei ollut pitkä, mutta siinä välissä piti pysähtyä Haaparantaan leivokselle. Leivokset ovat ruotsalaisen kulttuurin parhaita tuotoksia.
Keminmaan keskiaikainen kivikirkko
Keminmaan Pyhän Mikaelin kirkko näytti enemmän siltä, miltä keskiaikaisen kivikirkon voisi odottaakin näyttävän. Se ei ollut siistiksi rapattu vaan harmaakivinen. Kirkkoa ympäröivä hautausmaa oli kuoppainen eikä siellä ruohonleikkurilla varmaan edes pystyisi ajamaan. Heti tuntui paljon kotoisammalta.
Ovensuussa nurmikko kasvoi sisälle asti. Harmiksemme ovi ei kuitenkaan ollut auki, joten piti kurkkia ikkunoista. Ikkunoita oli tuskin pesty sitten uskonpuhdistuksen, mutta kun tarpeeksi kauan valokuvaa kuvankäsittelyssä rääkkäsi, niin näkeehän siitä, että oikein hieno olisi kirkko ollut sisältäkin. Ehkä ensi kerralla sitten, ainakin jos kesemmällä osuu paikalle, koska silloin Keminmaan vanha kirkko on tiekirkko.
Keminmaan vanha ja uusi kirkko
Vanhan kirkon vieressä olisi ollut myös Carl Ludvig Engelin suunnittelema Keminmaan uusi kirkko vuodelta 1827. Sitä emme kuitenkaan tällä kertaa menneet sen lähemmin katsomaan. Kemijokea kävimme kuitenkin katselemassa kirkon toisella puolella olleelta patoaltaan rantavallilta.
Uusimmat artikkelit
Keskeisimmät aihepiirit
- Kulttuurit - savolais- ja karibialaisjuttuja, kieliasiaa ym.
- Kulutus - tavaroita, syömisiä ja ostotottumuksia
- Kuulumiset - blogin henkilökohtaista-osasto
- Matkat - matkajuttuja ja reissuvalokuvia
- Paikat - sijainnilliset merkitystihentymät
- Uskonto - kristinuskosta, ateisteista, joskus islamistakin
- Web - blogit, WordPress ja muuta nettijuttua
- Yhteiskunta - politiikasta ja maailman toimimisesta
- Ympäristö - valintoja ja ympäristöpähkäilyä
Uusin sisältö (artikkelit & huomiot)
- Eikö ne Oodin paljon puhutut ompelukoneet olisi kannattanut...
- Jos asunnoille on pakko jotain minimikokoja säätää, niin...
- En kannata mahdollisuutta poistaa kansalaisuus. Se johtaa...
- Myös Tornio aikoo rakentaa kaupunkibulevardin: "Valtatietä...
- Seurakuntavaalipaneelissa kysyttiin, uskooko Jeesuksen syntyneen...
- Pyysin Picnicissä päivän haudutetun teen. Tyrkytti...
- "Nykyaikaisessa tautiluokituksessa pedofilia määritellään...
- Muhammad ja Euroopan ihmisoikeustuomioistuin
- Tämä tviitti on kerännyt tykkäyksiä ja uudelleen...
- Minun mielestäni kristillisdemokraatit osoittavat hienoa...
- Miksi HSL:n vyöhykelippuja ei hinnoitella kuten pysäköintiä?
- Katsoin Ulkolinjan äärioikeistodokumentin. Mikä siinä...
Keskustelussa nyt
- Jobs purkaisi hienon kartanon: Jobs sai lopulta purkaa kartanon vuonna 2011, mutta kuoli pian sen jälkeen. Ei säilynyt kartano eikä saanut... - Niko Lipsanen
- Katsoin Ulkolinjan äärioikeistodokumentin. Mikä siinä…: Halusivat siellä jotkut myös muslimien laajamittaista tappamista.... - Niko Lipsanen
- ”Yhteen kieleen päädyttiin Lahdenteen mukaan siksi…: Samasta syystä valtion virastoilla ja -yhtiöillä on niminä höpöhöpölatinaa... - Niko Lipsanen
- Muistatteko pari vuotta sitten kampanjan, jossa surkuteltiin…: Tästä kampanjasta siis oli kyse: Harhaanjohtavahan tuokin oli: ikään... - Niko Lipsanen
- Anna Kontula ja talousjärjestelmän vaihtaminen: Lähtisin liikenteeseen lentoliikenteestä, joka käsittääkseni saastuttaa eniten, sitä pitäisi... - Jyri Väätäinen
- Anna Kontula ja talousjärjestelmän vaihtaminen: Ilmastonmuutokseen liittyy monia epävarmuustekijöitä, joten varmaksi kaikkia seurauksia ei... - Niko Lipsanen
- Anna Kontula ja talousjärjestelmän vaihtaminen: Vihreä liitto voi väittää ihan mikä tahansa ja heidän puheistaan onkin tullut selväksi se,... - Jyri Väätäinen
- Anna Kontula ja talousjärjestelmän vaihtaminen: Joku voisi ehkä sofistella, ettei Kontula ehdottanut sosialismia, vaan ainoastaan... - Niko Lipsanen
Keskustelu
Kirjoita kommentti
Sinun pitää kirjautua sisään kommentoidaksesi.
Ei vielä yhtään kommenttia tai paluuviitettä. Kirjoita sinä ensimmäinen!