Blogi paikoista, tavaroista, uskomisista, syömisistä, webistä ja muustakin
Haapajärven punainen puukirkko
17.3.2010 klo 7.19 | Niko Lipsanen

Haapajärven kirkko Kirkkonummen Veikkolassa on pieni punamultainen puukirkko. Nykyinen kirkko on otettu käyttöön vuonna 1823, mutta se ei ole kulmakunnan ensimmäinen kirkko. Aikaisempi kirkko oli tosin vähän eri paikassa.
Kirkko on kuulemma suosittu vihkikirkko. Ei mikään ihme, onhan se kaunis punainen kirkko, ja sijaitseekin mukavasti metsän siimeksessä.
Kävin Haapajärven kirkolla siskoni kanssa viime joulukuussa ja otin siellä talvisia valokuvia. Laitoin tuohon alle niistä muutaman.
Ensimmäisessä kuvassa on Haapajärven punainen puukirkko suoraan edestä päin.
Ja sitten sama kirkko toisesta kuvakulmasta.
Tässä ovat lähikuvat kirkon portaista ja kirkkoa vastapäätä seisovasta puuceestä. Portaiden juurella oli joulukuusi ja kirkon oven vieressä jouluseppele.
Kirkon vieressä on toinen vanha koulurakennus, jossa nykyään toimii Haapajärven päiväkoti. Sekin on punainen puutalo.
Kirkon ovet olivat kiinni, joten sisään emme päässet katsomaan. Se oli harmi, sillä kirkko näyttäisi olevan hieno myös sisäpuolelta.
Otin valokuvat Haapajärven kirkosta 29.12.2009 (kuvien lisenssi).
Uusimmat artikkelit
Keskeisimmät aihepiirit
- Kulttuurit - savolais- ja karibialaisjuttuja, kieliasiaa ym.
- Kulutus - tavaroita, syömisiä ja ostotottumuksia
- Kuulumiset - blogin henkilökohtaista-osasto
- Matkat - matkajuttuja ja reissuvalokuvia
- Paikat - sijainnilliset merkitystihentymät
- Uskonto - kristinuskosta, ateisteista, joskus islamistakin
- Web - blogit, WordPress ja muuta nettijuttua
- Yhteiskunta - politiikasta ja maailman toimimisesta
- Ympäristö - valintoja ja ympäristöpähkäilyä
Keskustelu
Kommentointitoiminto on pois käytöstä.
Ei vielä yhtään kommenttia tai paluuviitettä.