Blogi paikoista, tavaroista, uskomisista, syömisistä, webistä ja muustakin
Via Crucis 2013 Helsingin kaduilla
29.3.2013 klo 2.26 | Niko Lipsanen
helsinki kristinusko kuvasarjat pääsiäinen uskonto valokuvaus
Via Crucis -kärsimysnäytelmä on vuosittainen pitkäperjantain tapahtuma Helsingin kaduilla. Kovin usein en ole sitä päässyt näkemään, koska olemme usein olleet pääsiäisen pois kaupungista. Edellisen kerran näin näytelmän neljä vuotta sitten, ja silloin en ollut erityisen vakuuttunut.
Tänäkin vuonna menin katsomaan näytelmän jo kenraaliharjoitusiltana. Tällä kertaa esityksessä ei ollut päälleliimattua yhteiskunnallista teemaa, mikä ainakin minusta on hyvä asia. Paino oli nyt kiirastorstain ja pitkäperjantain tapahtumilla, eli toisin sanoen Kristuksen kärsimystiessä.
Otin tietysti myös valokuvia. Tällä kertaa minulla oli monopodi mukana, minkä ansiosta kuvat eivät ole niin epätarkkoja kuin viimeksi. Toki liikkuvien kohteiden kuvaaminen hämärässä illassa on silti haastavaa.
Esiintymislava ja yleisöä Kaisaniemen puistossa.
Jeesus ja opetuslapset viimeisellä ehtoollisella.
Sotilaat tulevat hakemaan Jeesuksen.
Ylipappi kuulustelee Jeesusta.
Simon Pietari kieltää Jeesuksen.
Pontius Pilatus vapauttaa Barabbaan.
Jeesus kantaa ristiä ylös Golgatalle.
Jeesus on nostettu ristille.
Jeesus ja ryövärit ristinpuulla.
Varsinainen esitys on pitkäperjantaina klo 21. Reitti alkaa Kaisaniemen puistosta.
Tarina ei toki pääty ristille. Pääsiäisen keskeisin sanoma on ylösnousemus. Sen voi käydä kuuntelemassa pääsiäissunnuntaina lähimmässä kirkossa.
Kuvat on otettu Via Cruciksen kenraaliharjoituksessa kiirastorstaina 28.3.2013. Ensimmäisessä kuvassa Jeesus on ylipappien ja Pontius Pilatuksen kuulusteltavana kansanjoukkojen pilkatessa häntä (kuvien lisenssi).
Uusimmat artikkelit
Keskeisimmät aihepiirit
- Kulttuurit - savolais- ja karibialaisjuttuja, kieliasiaa ym.
- Kulutus - tavaroita, syömisiä ja ostotottumuksia
- Kuulumiset - blogin henkilökohtaista-osasto
- Matkat - matkajuttuja ja reissuvalokuvia
- Paikat - sijainnilliset merkitystihentymät
- Uskonto - kristinuskosta, ateisteista, joskus islamistakin
- Web - blogit, WordPress ja muuta nettijuttua
- Yhteiskunta - politiikasta ja maailman toimimisesta
- Ympäristö - valintoja ja ympäristöpähkäilyä
Keskustelu
Kommentointitoiminto on pois käytöstä.
Ei vielä yhtään kommenttia tai paluuviitettä.